Polskie społeczeństwo powoli dostrzega fakt, jak dużym problemem jest zanieczyszczenie powietrza generowane przez samochody. Szczególnie widoczne jest to w dużych miastach, które obecnie przez cały rok toną w smogu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej mówi się o powstawaniu stref czystego transportu. Bardzo blisko jej wprowadzenia jest Warszawa. Na czym miałoby to polegać?
Strefa czystego powietrza — podstawowe informacje
Na czym więc miałaby polegać taka strefa? Chodzi o wydzielenie pewnego fragmentu miasta, czyli w tym wypadku o ścisłe centrum, do którego nie mogłyby wjechać najstarsze, emitujące najwięcej zanieczyszczeń pojazdy. Jak można się domyślić, wzbudza to ogromne kontrowersje, ponieważ część mieszkańców centrum nie może sobie pozwolić na nowe auta, a także jest to miejsce, do którego przyjeżdżają liczni mieszkańcy podwarszawskich miejscowości, w których komunikacja publiczna nie jest najwyższych lotów.
Które auta nie wjadą do centrum?
Kto ma zatem największy powód do obaw? Jakie konkretnie auta nie wjadą do takiej strefy? Jedno jest w tym wypadku pewne, zasady nie będą tak restrykcyjne, jak na Zachodzie, gdzie do takich stref wjeżdżać mogą jedynie samochody elektryczne lub hybrydowe. Jak to jednak będzie wyglądało w Polsce?
Według zapowiedzi auta, które uzyskają pozwolenie na wjazd do strefy, będą musiały spełniać wymogi normy EURO 4. Oznacza to, że muszą one być wyprodukowane przed 2005 rokiem. Czy przewidywane są jakieś wyjątki? Tego jeszcze nie wiadomo, lecz wielu specjalistów i osób decyzyjnych zastanawia się nad wyłączeniem z przepisów mieszkańców takiej strefy. Rozważane jest także dopuszczenie do ruchu pojazdów z żółtymi tablicami, czyli tych zabytkowych. Co więcej, prawdopodobnie podążając za naszymi zachodnimi sąsiadami auta, które teraz nie mogłyby wjechać do strefy, będzie można na własną rękę doposażyć np. w filtr DPF, aby nie emitowały tak dużego zanieczyszczenia.
Jak będzie wyglądała kontrola pojazdów?
Skoro już wiadomo, które pojazdy nie będą mogły wjechać do takiej strefy, warto się teraz zastanowić, jak będzie wyglądała kontrola ruchu. Jak się okazuję, planowane jest oparcie jej na systemie kamer, a także na specjalnych naklejkach. Jak ma to działać?
Jeśli dany pojazd spełni wymagania i będzie chciał wjechać do strefy czystego transportu, powinien mieć na szybie specjalną naklejkę. Co prawda jeszcze nie wiadomo, jak miałaby ona wyglądać, lecz prawdopodobnie znajdą się na niej takie informacje jak rok produkcji auta, rodzaj paliwa, a także oczywiście numer rejestracyjny pojazdu.
Kiedy strefa wejdzie w życie i gdzie będzie obowiązywać?
Jak więc widać, nadchodzące zmiany są bardzo poważne i z całą pewnością wywrócą do góry nogami ruch w centrum. Kiedy mają one wejść w życie? Planuje się, że strefa, która na pewno będzie obejmowała całe Śródmieście, a być może także część okolicznych dzielnic, wejdzie w życie już w roku 2024. Prawdopodobnie z uwagi na nadchodzący kryzys gospodarczy nie będzie to termin zdolny do utrzymania i realnym staje się rok 2025.