Najważniejsze pojęcia dotyczące opon samochodowych każdy kierowca powinien je znać i rozumieć
Najważniejsze pojęcia dotyczące opon samochodowych  każdy kierowca powinien je znać i rozumieć

Najważniejsze pojęcia dotyczące opon samochodowych każdy kierowca powinien je znać i rozumieć

5 stycznia 2023
0 Komentarze

W przypadku każdego samochodu niezwykle ważne jest regularne zmienianie ogumienia. Po kilku sezonach konieczny staje się zakup nowych opon. Istotne jest to, aby dobrać właściwy model, zgodnie z zaleceniami producenta. Opony samochodowe decydują o komfortowej i bezpiecznej jeździe, dlatego najlepiej postawić na produkt renomowanej marki. Na etykiecie opon znajduje się szereg istotnych informacji, które trzeba mieć na uwadze przy zakupie. Są to przeróżne skróty i terminy, które na pierwszy rzut oka mogą niewiele mówić. Warto wobec tego poznać ich znaczenie.

Co ma znaczenie przy wyborze opon?

W sprzedaży znajdują się rozmaite opony samochodowe, które różnią się pod wieloma względami. Zawsze powinno się je dokładnie obejrzeć, na ich bokach znajduje się szereg istotnych informacji dla kupującego i przyszłego użytkownika. Nie można zapomnieć także o przyjrzeniu się etykiecie widniejącej na ogumieniu. Producenci są zobowiązani do umieszczania na niej informacji dotyczących przyczepności opon do nawierzchni, zużycia paliwa, nawet kwestii dotyczących poziomu hałasu generowanego podczas jazdy. Bardzo ważne staje się oczywiście dobranie właściwego rozmiaru, czyli zalecanego przez producenta. Na jednej feldze zwykle można zamontować opony w różnych rozmiarach.

Jeśli na oponie pojawi się R16 215/55, to należy wiedzieć, że R dotyczy średnicy felgi, natomiast 215/55 odnosi się do rozmiaru opon. Bardzo ważnym oznaczeniem jest 9PMSF, czyli homologacja wpływająca na bezpieczną jazdę w trudnych warunkach zimowych. W przypadku homologacji europejskiej stosuje się oznaczenie E plus numer. Jeśli będzie ono obecne na ogumieniu, to można mieć pewność, że zostało dopuszczone do użytku na terenie danego państwa.

Na co zwracać uwagę podczas kupowania ogumienia samochodowego?

 Na oponach samochodowych producenci umieszczają informacje o indeksie prędkości. Wskazuje ona na to, jaką prędkość maksymalną można uzyskać na konkretnym ogumieniu. W przypadku indeksów prędkości stosuje się oznaczenie literowe. Z kolei na indeks nośności wskazuje oznaczenie liczbowe. Na jego podstawie można wywnioskować, jakie jest maksymalne obciążenie dla danej opony. Jeśli na ogumieniu jest M+S lub M&S, wskazuje to na jego dostosowanie do jazdy na luźnej nawierzchni typu błoto i śnieg. Osoby szukające opon do auta terenowego powinno interesować oznaczenie AT. Wskazuje na model uniwersalny, nadający się do jazdy zarówno w terenie, jak i na trasie.

Do jazdy w ciężkim terenie przeznaczone są opony samochodowe z oznaczeniem MT. Stosuje się je w pojazdach specjalistycznych. Z kolei XL wskazuje na ogumienie cechujące się zwiększoną nośnością, a HL świadczy o wysokiej nośności (auta elektryczne i hybrydowe). Można spotkać się także z oznaczeniem run flat, które mają opony wzbogacone o wewnętrzne wzmocnienia, dzięki czemu zachowują one sztywność nawet po przebiciu. Pozwala to kierowcy na bezpieczne dojechanie do pobliskiego warsztatu samochodowego. Na ogumienie wielosezonowe wskazuje All Season. Przy zakupie opon należy zwracać uwagę także na datę produkcji, bieżnikowanie (RETREAD), niski profil (TUBE TYPE TIRE RIM PROTECTOR).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze (0)

Cieszymy się, że trafiłeś na naszą stronę internetową z samochodami dostępnymi od ręki. Proponujemy samochody nowe i używane. Jesteśmy obecni na rynku już od 20 lat. W tym czasie obsłużyliśmy już ponad 30 000 zadowolonych klientów.
Copyright © 2022 CLS. Wszelkie prawa zastrzeżone