LEASING – GDY POJAWIAJĄ SIĘ PIERWSZE OZNAKI KRYZYSU.
LEASING – GDY POJAWIAJĄ SIĘ PIERWSZE OZNAKI KRYZYSU.

LEASING – GDY POJAWIAJĄ SIĘ PIERWSZE OZNAKI KRYZYSU.

7 stycznia 2021
0 Komentarze

Leasing, pierwsze oznaki kryzysu –

W dobie szalejącego zagrożenia zakażeniem leasing to temat, który spędza sen z powiek przedsiębiorcom. Koronawirus daje się we znaki gospodarce na całym świecie. Kryzys niebezpiecznie zagląda w oczy każdej branży. Cierpią wszyscy. Problemy notują nie tylko przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z zewnętrznych form finansowania. Ciężkie czasy odczuwają zwłaszcza ci, którzy posiadają obciążenia w postaci konieczności spłaty raty leasingu lub kredytu.

Co rozwiązania rządowe dają leasingobiorcom?

Czy ustawa antykryzysowa rządu zawiera bezpośrednie odniesienie do przedsiębiorców korzystających z leasingu?. Z jej treści niestety nie można wyczytać nic, co odnosiłoby się wprost do tych firm, które korzystają z tej formy finansowania. Ani firmy posiadające leasing na przykład samochodów, ani też producenci korzystający z leasingu na przykład maszyn, nie są wymienieni z nazwy w ustawie.

Przepisy ustawy antykryzysowej rządu możemy odnieść do branży leasingowej jedynie na podstawie zastosowania porównań lub analogii. Przepisy mówią, że bank udzielający kredytu w porozumieniu z firmą ma możliwość aneksować warunki udzielonego kredytu. Dotyczy to także terminu spłaty zobowiązania. Podobnie więc sprawa będzie się miała do firm leasingowych oraz ich klientów.

Czego w ustawie nie znajdziemy? Otóż w ustawie nie ma ani zakazu wypowiadania umów leasingowych, ani też żadnego odgórnego nakazu zmiany warunków spłaty w czasie trwania pandemii. To oznacza, że wszystkie ustalenia leasingodawca i leasingobiorca muszą wykonać między sobą. A zatem zastosowanie na drodze porównania czy analogii przepisów rządowej tarczy antykryzysowej o kredytach, nie stanowi rozwiązania problemu zainteresowanych tematem leasingobiorców. Nad nimi nadal wiszą groźby związane z utratą możliwości zarobkowania i tym samym utrata możliwości spłacania zobowiązań leasingowych.

Co robić, gdy koronawirus zacznie mieszać szyki leasingobiorcom?

Jako jedyne rozwiązanie możemy podać próby negocjacji z leasingodawcami. Wniosek o aneksowanie warunków można złożyć w porozumieniu z firmą leasingową, z której usług korzystamy. We wniosku możemy zawszeć na przykład prośbę o:

  • zawieszenie spłat rat leasingu lub
  • zmianę wysokości rat na takie, które nie pozbawią nas płynności finansowej.

Koronawirus, jako nadzwyczajna przyczyna spadku przychodów to jedna z możliwości, która teraz może uchronić przedsiębiorcę od wypowiedzenia umowy z powodu braku płatności. Ważne, żeby we wniosku wskazać, że przytoczone problemy to jedynie przejściowy stan. Leasingodawca, otrzymawszy od przedsiębiorcy informację odnośnie aktualnego stanu i rzeczy i wystąpienia spadku obrotów z powodu pandemii ma za zadanie

  • zapoznać się z zaistniałą sytuacją
  • wydać decyzję

Przedsiębiorcy w dobie kryzysu oczekują od firm leasingowych konkretnych rozwiązań, aby mogli nadal wywiązywać się z podpisanych umów nie tracąc jednocześnie płynności i móc nadal prowadzić działalność zarobkową.

Ważne zatem jest, aby leasingobiorca:

  • skontaktował się z firmą leasingową
  • poinformował leasingodawcę o wystąpieniu niezawinionego spadku przychodów z powodu wystąpienia pandemii oraz o przejściowym stanie tej sytuacji
  • spłacał raty leasingowe bez opóźnień do czasu wydania decyzji o zmianie warunków umowy
  • zapoznał się z możliwościami, jakie swoim leasingobiorcom przedstawia firma leasingowa
  • przystąpił do niezwłocznej negocjacji warunków umów leasingowych.

Istotną kwestią jest fakt, że Związek Polskiego Leasingu wnosił o wpisanie do ustawy szeregu rozwiązań prawnych dla leasingu. ZPL dodatkowo stoi na stanowisku, że firmy leasingowe oraz leasingobiorcy powinni próbować znaleźć wspólne rozwiązanie problemu spłaty umów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cieszymy się, że trafiłeś na naszą stronę internetową z samochodami w bardzo atrakcyjnych cenach. Jesteśmy obecni na rynku już od 19 lat. W tym czasie obsłużyliśmy już ponad 30 000 zadowolonych klientów.
Copyright © 2020 CLS. Wszelkie prawa zastrzeżone