LEASING ZWROTNY – ODZYSKAJ ŚRODKI NA BIEŻĄCĄ DZIAŁALNOŚĆ
LEASING ZWROTNY – ODZYSKAJ ŚRODKI NA BIEŻĄCĄ DZIAŁALNOŚĆ

LEASING ZWROTNY – ODZYSKAJ ŚRODKI NA BIEŻĄCĄ DZIAŁALNOŚĆ

7 stycznia 2021
0 Komentarze

Leasing zwrotny – odzyskaj środki na bieżącą działalność

Leasing zwrotny – odzyskaj środki na bieżącą działalność. Tę formę finansowania pragniemy przybliżyć naszym Klientom w czasie, kiedy przedsiębiorcy próbują odzyskać środki na utrzymanie płynności.

Ogólnie rzecz ujmując – sam leasing jest tak naprawdę jedną z najpopularniejszych form finansowania przedsiębiorstw w Polsce. Przedsiębiorcy korzystają z leasingu przy finansowaniu zarówno pojazdów, maszyn, wyposażenia, a nawet nieruchomości. Nasi Klienci najczęściej i najchętniej korzystają z leasingu operacyjnego, który pozwala „wrzucić w koszty” działalności ratę netto oraz daje możliwość odliczenia VATu od tej raty.

Obserwujemy tendencję wzrostową, jeśli chodzi o przyrost umów leasingowych, które obsługujemy. Nasi Klienci bardzo sprawnie orientują się na rynku leasingowym i często – po rozmowie z Doradcą CLS – są w stanie bardzo szybko przygotować dokumentację potrzebną do pobrania umowy. Dzięki temu umowy leasingowe uruchamiamy bardzo szybko, bez względu na to, co jest przedmiotem leasingu. I to jest już bardzo duży plus, jeśli chodzi o podejście Przedsiębiorców.

Innymi słowy – korzystacie Państwo z finansowania, bowiem daje ono łatwy dostęp do przedmiotów, zwłaszcza maszyn i samochodów, a dodatkowo – nie mrozicie Państwo swoich środków pieniężnych.

Co się z kolei tyczy leasingu zwrotnego, tu z kolei widzimy, że Klienci CLS coraz chętniej i coraz łaskawszym okiem zerkają w stronę tego narzędzia.

Dlatego też postanowiliśmy w kilku zdaniach przedstawić Państwu instytucję leasingu zwrotnego i jego korzyści dla firmy, którą Państwo prowadzicie.

Leasing operacyjny – cichy bohater dnia codziennego przedsiębiorcy

Przyglądając się możliwie największej ilości materiałów źródłowych, czujemy się w obowiązku wspomnieć o leasingu tradycyjnym, który jest tak lubiany przez naszych Klientów. Tradycyjna forma leasingu to nic innego, jak umowa odpłatnego korzystania z przedmiotu leasingu, którą podpisuje przedsiębiorca z właścicielem danego przedmiotu. Przedsiębiorca przedstawia leasingodawcy przedmiot, z którego chciałby korzystać przez określony czas. Leasingodawca – po weryfikacji warunków finansowych – podejmuje decyzję o zakupie przedmiotu i udostępnieniu go korzystającemu. W zamian za to przedsiębiorca dokonuje płatności ratalnej, a na koniec wykupuje przedmiot od leasingodawcy za niewielki procent jego wartości. Oczywiście – nie zawsze istnieje obowiązek wykupu przedmiotu leasingu. Wszystko zależy od tego, jakie warunki zostaną dogadane między przedsiębiorcą a leasingodawcą. Są zatem dwie podstawowe drogi – przedsiębiorca wykupuje przedmiot leasingu i staje się jego właścicielem lub pozostawia przedmiot po zakończonej umowie we wskazanym przez leasingodawcę miejscu.

Leasing zwrotny – odzyskaj środki na bieżącą działalność w prosty sposób!

Wyżej opisaliśmy w skrócie, czym jest dla naszych Klientów „zwykły” leasing operacyjny i jak działa. W mocno uproszczonym skrócie dla przedsiębiorcy będzie to po prostu zwykła umowa ratalna, która upoważnia do korzystania z ruchomości lub nieruchomości zakupionej w celu prowadzenia bieżącej działalności.

Teraz rzucimy trochę światła na leasing zwrotny i to, jak on wygląda od strony przedsiębiorcy.

Cechą podstawową leasingu zwrotnego jest fakt, że dostawcą (sprzedawcą) przedmiotu do leasingu jest przedsiębiorca, który wnioskuje o finansowanie. W tym aspekcie przedsiębiorca nie wybiera przedmiotu leasingu z rynku (np. nowego samochodu od dealera), Pomija zatem operację zakupu przedmiotu z zewnątrz i sam sprzedaje leasingodawcy swój majątek na określonych warunkach. Następnie, po podpisaniu umowy, przedsiębiorca nadal korzysta z przedmiotu, który sprzedał i jednocześnie odprowadza za to miesięczne raty aż do czasu spłaty umowy i wykupu przedmiotu z leasingu.

Leasing zwrotny – kiedy najlepiej z niego skorzystać?

Niektórzy przedsiębiorcy patrzą na podobne operacje z dystansem. Nie każdy właściciel firmy myśli nad tym, by zamieniać posiadane aktywa – głównie mowa o maszynach – na gotówkę, a następnie płacić za ich użytkowanie w miesięcznych ratach.

Dlatego instytucja leasingu zwrotnego nie jest jeszcze aż tak popularna, jak „zwykły” leasing operacyjny. Przedsiębiorcy w naszym kraju patrzą na taką „sprzedaż z użytkowaniem” trochę nieufnie. Ale – z drugiej strony – mamy bardzo wiele sygnałów od Klientów, którzy na co dzień korzystają z tego narzędzia i są bardzo zadowoleni.

Dlatego chcieliśmy naświetlić leasing zwrotny jako doskonałe narzędzie, by móc odzyskać część pieniędzy, które są „zamrożone” w aktywach przedsiębiorstwa.

Zwłaszcza teraz, kiedy pandemia koronawirusa wstrzymała światową gospodarkę. Zaobserwowaliśmy trend wśród przedsiębiorców pytających o formy finansowania, który kieruje się w stronę upłynnienia majątku.

Dlatego narzędzia takie, jak leasing zwrotny są idealnym sposobem na odzyskanie pieniędzy, przy jednoczesnym dalszym korzystaniu z urządzeń, które zostały odsprzedane do leasingodawcy.

Nie chcemy naszych Klientów straszyć, opisując czym grozi (nawet chwilowa) utrata płynności czy – również chwilowy – zastój w przyjmowaniu zleceń. Chcemy pokazać, że są możliwości, dzięki którym unikniesz przykrych skutków pandemii, która dotknęła wiele branż w naszym kraju.

Leasing zwrotny – co możemy zamienić na gotówkę?

W tekście wyżej pojawiły się już wskazania, że umową na leasing zwrotny możemy objąć samochody, maszyny lub nieruchomości. Postaramy się nakreślić listę przedmiotów, które mogą być przedmiotem umowy. Na nie firma naszego Klienta może uzyskać finansowanie.

Przedmiotem leasingu zwrotnego mogą być na przykład:

  • nieruchomości, których właścicielem jest wnioskująca o leasing firma – np. budynki, hale magazynowe, pawilony handlowe;
  • samochody – zarówno osobowe, jak i dostawcze, które są własnością wnioskodawcy,
  • samochody ciężarowe, przyczepy, naczepy zakupione w toku działalności
  • różnego rodzaju maszyny wykorzystywane na co dzień w pracy przedsiębiorstwa,
  • wyposażenie biur, kuchni, gabinetów kosmetycznych czy lekarskich;
  • inne środki trwałe.

Oczywiście musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy – nie wszystkie wyżej wymienione przedmioty będą się nadawały do leasingu zwrotnego ZAWSZE. Są bowiem sytuacje, w których leasingu zwrotnego przeprowadzić się nie da.

Jedną z nich jest na przykład chęć zrealizowania leasingu zwrotnego na 15-letni samochód. W takiej sytuacji nie można zrealizować leasingu, bowiem przeszkodę stanowi wiek pojazdu. Przepisy określają, że samochód można wciągnąć w umowę leasingu, jeśli jego wiek nie przekroczył 8-10 lat.

Drugą kwestią jest wycena przedmiotu, który chcemy podpiąć pod umowę leasingu zwrotnego. Wycena jest zawsze dokonywana przez niezależną firmę zewnętrzną na zlecenie leasingodawcy. Opłata za wycenę leży po stronie przedsiębiorcy. Jeśli rzeczoznawca stwierdzi, że przedmiot jest uszkodzony, leasingodawca ma możliwość odrzucenia wniosku.

To tylko dwa przykłady, kiedy leasing zwrotny może się nie udać. Natomiast pamiętajmy, że mamy możliwość odzyskania pieniędzy nawet, gdy wiek przedmiotu lekko wykracza poza granicę określoną przepisami. Wszystko to może się udać, jeśli dobrze zaplanujemy wykorzystanie środków trwałych w firmie.

Leasing zwrotny  – korzystać, czy nie?

Doradcy CLS często otrzymują takie pytania od swoich Klientów:

– czy otrzymam zgodę na leasing?

– czy warto stawiać wniosek?

– jak wygląda mechanizm decyzyjny?

– kiedy otrzymam decyzję?

– na ile lat mogę wnioskować?

Odpowiedzi na te pytania staramy się udzielać zawsze w oparciu o dokumenty, które dostarcza nam Klient do złożenia wniosku.

Żadna firma leasingowa nie udzieli finansowania tylko i wyłącznie na podstawie zapytania i bez złożenia wniosku do oceny.

Dlatego przedsiębiorcy starający się o leasing zwrotny powinni przygotować komplet dokumentów. W tym faktury za zakupiony sprzęt, który będzie podlegał umowie leasingu.

O jakie dokumenty chodzi zapytajcie Doradców CLS. Nasi Specjaliści przygotują wszystko, co będzie potrzebne i bezboleśnie przeprowadzą Was przez cały proces wnioskowania.

Odnośnie samego tematu leasingu zwrotnego – decyzję o korzystaniu przedsiębiorca powinien przemyśleć tak samo, jak każdą inną finansową decyzję. Należy pamiętać, że – jak każde narzędzie – leasing zwrotny ma swoje wady.

Jeśli przedsiębiorca dobrze przygotuje się na złożenie wniosku, jedyną wadą może być np. skrócony okres leasingu. Co – jak wspomnieliśmy – uzależnione jest od wieku przedmiotu.

Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców do zapoznania się z ofertą naszych Partnerów finansowych. Mamy możliwość wnioskowania w kilku instytucjach, dzięki czemu Wy macie szansę uzyskać leasing – zwrotny lub tradycyjny – z kilku różnych źródeł. Dzięki zróżnicowaniu oferty macie wybór i możecie się targować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cieszymy się, że trafiłeś na naszą stronę internetową z samochodami dostępnymi od ręki. Proponujemy samochody nowe i używane. Jesteśmy obecni na rynku już od 20 lat. W tym czasie obsłużyliśmy już ponad 30 000 zadowolonych klientów.
Copyright © 2022 CLS. Wszelkie prawa zastrzeżone